Celopolep auta do folie
Kdy se pustit do polepu?
Nevyhovuje vám barva nebo vzhled vašeho laku, chcete se s vaším autem odčlenit od davu. Hledáte nějaký speciální metalický nebo chromový odstín?
Máte poškrábané celé auto vandaly, nebo se vám nelíbí momentální vzhled již staršího laku, ale stříkání se vám zdá jako drahá alternativa?
Vaše auto je po nehodě a potřebujete jednotlivé díly barevně sjednotit?
V těchto, ale i v jiných případech je celopolep auta wrapovými fóliemi to správné řešení.
Co potřebuji?
Určitě jsou zapotřebí alespoň nějaké zkušenosti z lepení. Nedoporučujeme začít s celopolepem jako se svým prvním projektem.
Jako první potřebujete prostory, kde lepení provedete. Nejlépe nějaká garáž, která je v zimních měsících vytápěna. Wrapové fólie je vhodné lepit při teplotě od 18 do 25 °C.
Fólie já její množství je další faktor. Fólii volíme od složitosti polepu, životnosti jakou vyžadujeme. Počet metrů fólie volíme od velikosti vozu. Některé fólie není vhodné otáčet. Změní se tím jejich efekt na světle. Jsou to například. chromové satenové fólie od Teckwrap. Třeba tedy počítat, že odpad bude složitěji využitelný.
Příprava na lepení folie
Příprava před polepem tvoří značnou část celého času, ale není třeba ji podcenit. Výsledek a trvanlivost polepu značně zaleží na ní. Nezbytností je demontáž klik, lišt, blinkrů, antény, zadních a předních světel. Prakticky všech částí kde fólii budeme řezat a zahýnat a daná část nám při tom zavadí. Fólii lepíme na důkladně odmaštěný a hladký povrch, jen tak docílíme, že fólie bude na povrchu správně držet.
Potřebné pomůcky
K lepení jistě doporučujeme stěrku. Při lepení tvarově složitých částí je vhodné použít podpůrné lepidlo Primer 3M. Na důkladné zacelení řezaných hran vám pomůže Edge Sealer od 3M. V případě, že bude třeba některé tvarově složité části lepit z více částí, je vhodné použít řezací pásku, určitě se vyhněte přímému řezání na karoserii. Pokud se k lepení odhodláte sami, nedostatek rukou vám vykompenzují magnety, které přidrží větší části fólie.
Po lepení
Velmi důležitý proces z hlediska výdrže polepu je nahřátí po nalepení. Nahřátí po nalepení (post heating) je důležitý proces. Fólii nahříváme na její teplotu paměti. Zjednodušeně je to teplota, kdy se fólie z různého natáhnutého tvaru vrátí do původního rovného tvaru. Je to teplota od 80 ° C do 110 ° C, záleží na fólii. Nalepenou fólii nahříváme na tuto teplotu, aby ztratila paměť, následně fólie nemá tendenci vrátit se do původního stavu. Pokud nahřívání neprovedeme, v nalepené fólii se nám budou stále bít dvě síly. Například na přelisu se to bude síla lepidla, která drží fólii nalepenou na podkladu, v opačném směru působí paměť fólie, která chce fólii stále vyrovnat.
V případě, že jste se rozhodli, že jdete do toho, tady je naše nabídka wrapových fólií od předních výrobců Oracal, KPMF, TeckWrap a nářadí.
Vaše výtvory celopolepů, nebo i částečných polepů nám můžete zaslat na info[at]carbon-vinyl.cz nebo na náš facebookový profil carbon-vinyl.cz.